18 grudnia 2011

Kliker.

Kliker to małe pudełeczko o wielkiej mocy, magiczna różdżka do porozumiewania się z psem. Trening przy jego pomocy można przeprowadzać niezależnie od wieku psa - zarówno u szczeniaków, jak i dorosłych psów.
W czym zatem tkwi cała tajemnica?
Sam kliker to pudełeczko ze sprężynującym kawałkiem metalu, które wydaje specyficzny dźwięk. Można go nabyć w sklepie zoologicznym lub zastąpić np. kapslem, gwizdkiem, zszywaczem, krótkim słowem (np. 'yes'). Najgorszym substytutem jest tu niestety słowo.
Szkolenie klikerowe to metoda, w której nagradza się pożądane zachowanie psa (pozytywne wzmocnienie). Moment ten zaznaczany jest dźwiękiem klikera (tzw. most pomiędzy zachowaniem a nagrodą). Clicker Training opiera się na fakcie, że nagrodzone zachowanie będzie przez psa powtórzone. Jest to również sposób porozumiewania się ze zwierzęciem, bardzo precyzyjny i łatwy dla niego do zrozumienia. Celem szkolenia jest zrozumienie przez psa, że to właśnie jego zachowanie powoduje pojawienie się nagrody. Pies ofiarowuje nam zachowanie, bo jest to w jego interesie. Jednocześnie nasz cel staje się celem psa, a zgodność interesów daje nam psa wykonującego komendy z radością, który jest naszym partnerem.
A zapomniała bym nasz kliker jest z: Dog Activity,jest koloru białego ,a do tego dostałam książeczke jak się tym posługiwać ....ale po niemiecku :(.Najśmieszniejsze jest to że ja nawet nieznam tego języka.Prawdopodobnie zaczne się go uczyć w gimnazjum :( i wtedy może coś z tego czytania wyjść....ale wątpie w to. 
Szkoląc za pomocą klikera powinno się pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym jest ono tak skuteczne:
1. Kliknięcie ZAWSZE oznacza nagrodę. Najpierw klik - potem nagroda (np. smakołyk)
2. Klikaj TYLKO RAZ, gdy zachowanie trwa, tzn. dokładnie w momencie, gdy pies prezentuje pożądane zachowanie. Kliknięcie niesie wiadomość: „To, co robisz w tym momencie, właśnie się opłaciło”. Dlatego klikaj tylko w chwilach, które mają dla Ciebie znaczenie.
3. Nigdy NIE UŻYWAJ klikera, żeby przywołać psa. Naciskaj kliker dopiero wtedy, gdy zwierzę wykona choć minimalny ruch w Twoją stronę. W przeciwnym razie pies będzie przekonany, że zaznaczamy brak zainteresowania.

Na koniec pokaże wam zdjęcie naszego klikera i książeczki:

I dzięki wielkie dla tych którzy dotarli przynajmniej do połowy ;)
Pozdrawiamy : Żaneta i Drops'ik.

5 komentarzy:

 1. Też mam tą książeczkę:)
  Tylko, że jest ona nie w Polskim języku, co oznacza niezrozumiałą treść, dla niektórych.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też będę musiała sobie kupić kliker ..
  Uważam , że to dobra metoda ;)
  Za ile kupiłas kliker ?

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze dziękuje , że mój adres bloga znalazł sie w rubryce "blogi które lubie" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niema za co,a kliker kupiłam za 13 zł .Ale jest dobry i to bardzo...

  OdpowiedzUsuń
 5. Hejka, ja właśnie zastanawiam się czy nie kupić klikera mojemu Siwonowi , ale ona ma już pół roku i nie wiem czy ot już nie za późno :(
  Dzięki za dodanie nas do blogów które lubisz , my też was dodajemy ;)
  Pozdrawiam , ucałuj odemnie Dropsika ;)
  Zapraszam do brania udziału w moim psim konkursie :http://cavisie.blogspot.com/p/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń

Oo widzę że chcesz skomentować mojego bloga.
Bardzo mi na nich zależy.
Chętnie przeczytam go Dropsowi.♥